XXVII Mikrolotowe Mistrzostwa Polski

XXVII Mikrolotowe Mistrzostwa Polski

2016.06.30-07.03 w tych dniach na terenie Obornickiego Stowarzyszenia Lotniczego zostały zorganizowane XXVII Mikrolotowe Mistrzostwa Polski.2016-06-30 19.06.38

Na zawody przybyło 18 załóg, które rywalizowały w 4 kategoriach: AL-2 samoloty ultralekkie, GL-2 – wiatrakowce, WL-1 – motolotnie jednoosobowe i WL-2 – motolotnie dwuosobowe. Deszczowa pogoda w pierwszy dzień zawodów pozwoliła rozegrać tylko jedną kolejkę lądowań na celność.

Następnego dnia sprzyjające prognozy pozwoliły rozegrać dwie trasy nawigacyjne. Pierwsza była to mocno urozmaicona trasa przelotowa z Obornik do Powodowa. 2016-07-01 15.02.54-1Trasa była o tyle ciekawa, że prawie całość przelotu była w formie łuków z przeskokami do następnego w momencie znalezienia zdjęcia. Łączna jej długość to około 170 km, dodatkowo lądowanie z trasy było punktowane. Po przerwie obiadowej czekała nas następna trasa nawigacyjna – tym razem już nie tak utrudniona, o długości około 110 km. Lądowanie (już w Obornikach) także było punktowane.

Trzeciego dnia zawodów do południa rozegraliśmy trasę ekonomiczną, w której każdy zawodnik wystartował z taką samą ilością paliwa. Zadaniem było przelecenie nad jak największą ilością punktów trasy i powrót na lotnisko, tak aby pozostało 3l rezerwy paliwa (lub więcej). 2016-06-30 18.44.58Naruszenie rezerwy skutkowało całkowitym wyzerowaniem punktów za tą konkurencję. Tutaj każdy przyjął podobną strategię i wolał zaliczyć mniej punktów, ale dolecieć z zapasem paliwa. Wszyscy wymagani zawodnicy przywieźli niezbędne minimum paliwa, ich nadmiarowa ilość wahała się od 300 ml (!) do 3l. Po południu nastąpiło załamanie pogody co całkowicie uziemiło wszystkie mikroloty nie pozwalając, przez resztę dnia na rozegranie żadnej konkurencji.

Czwartego dnia, w niedzielę, rozegraliśmy kolejną trasę nawigacyjną połączoną z lądowaniem precyzyjnym. Trasa miała długość około 100km i obfitowała w liczne punkty zwrotne, którymi były okoliczne pałace. 2016-06-30 19.37.56Ponieważ odnalezienie zadanych pałacy z powietrza okazało się trudne, piloci bardzo często przelatywali nad nie tym punktem co trzeba – większość z nich była w silnie zalesionych okolicach, a dodatkowo przy nie jednym punkcie zwrotnym trasy było kilka budynków przypominających pałac (przynajmniej z powietrza).

W niedzielę nastąpiło podliczenie punktów i oficjalne zakończenie Mistrzostw, które odbyły się w bardzo przyjaznej atmosferze i zdrowej rywalizacji. W imieniu załóg chciałbym bardzo serdecznie podziękować organizatorom, sędziom i wszystkim osobom, które przyczyniły się do XXVII Mikrotowych Mistrzostw Polski. Galeria zdjęć oraz film z Mistrzostw można znaleźć poniżej.

Jeżeli ktoś jeszcze posiada zdjęcia z Mistrzostw proszę o podesłanie na: biuro@sky-life.pl – dodam do artykułu.

Tabela wyników kat. AL-2:

 1. Pilot: Krzysztof Jurkiewicz, nawigator: Agnieszka Jurkiewicz
 2. Pilot: Mieczysław Szurgot, nawigator: Dariusz Kędzierski
 3. Pilot: Jakub Nawrocki, nawigator: Iwona Nawrocka

Tabela wyników kat. GL-2:

 1. Pilot: Marcin Majsterek, nawigator: Jakub Kaczorowski
 2. Pilot: Dariusz Szymczak, nawigator: Maciej Marszałek
 3. Pilot: Alojzy Dernbah, nawigator: Sylwia Kędzierska

Tabela wyników kat. WL-1:

 1. Hanryk Orwat
 2. Błażej Piech
 3. Roman Wawrzyniak

Tabela wyników kat. WL-2:

 1. Pilot: Przemek Jurkiewicz, nawigator: Dominika Jurkiewicz
 2. Pilot: Dariusz Grzywacz, nawigator: Paweł Maliszewski
 3. Pilot: Konrad Ziębakowski, nawigator: Katarzyna Martyniak


1 Comment

XXIX Mikrolotowe Mistrzostwa Polski | Sky-Life

18 lipca 2017 at 1:04 pm

[…] Mistrzostw Polski. Finalnie zdobyliśmy srebrny medal, co jest awansem z zeszłorocznego brązu (XXVII Mikrolotowe Mistrzostwa Polski) . Teraz zostało przygotowanie się do 14th FAI European Microlight Championship, czyli […]

Dodaj komentarz