Statystyki personelu lotniczego (PHGP)

Posiłkując się oficjalnymi statystykami Urzędu Lotnictwa Cywilnego (link tutaj) dotyczącego personelu lotniczego, postanowiliśmy zaprezentować zbiór statystyk dotyczących pilotów (i pilotek) motolotni.

Urząd na swojej stronie prezentuje aktualne dane od 2006 roku włącznie, więc możemy rozpatrywać dekadę motolotniarzy. Na początku jednak powinieneś wiedzieć, że Świadectwo Kwalifikacji Pilota Motolotni jest wydawane na czas określony (5 lat) i jeżeli nie zostanie przedłużone to traci swoją ważność. Bardzo ważna jest też data 10 kwietnia 2013 roku – to właśnie w tym dniu zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Mirskiej w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy – Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków. Czyli w skrócie – zostały złagodzone przepisy lotnicze w sprawie m.in. motolotni.

Jednakże przejdźmy do konkretów. Pierwsze pytanie – ilu jest motolotniarzy w Polsce z podziałem na lata? Rozkład ten ukazuje poniższy wykres:

Czyli na koniec 2017 roku było nas dokładnie 377. Tylko w jednym roku, w 10 letniej historii przekroczyliśmy liczebność 500, a nawet niewiele zabrakło do 600.

Kolejne pytanie to ilu nowych pilotów wyrabia Świadectwo Kwalifikacji w danym roku?

I tu właśnie widać pokłosie w/w ustawy z 2013 roku, kiedy ilość ŚK drastycznie rosła. Niestety miniony rok, był jednym z gorszych w historii – doszło do Nas tylko 26 nowych pilotów – tylko o 1 osobę więcej niż w 2016.

Co ciekawe wśród pilotów motolotni bywają także kobiety! Co prawda ich liczebność jest bardzo nikła, aczkolwiek warto się pochwalić – poniższy wykres przedstawia statystyki nowo wydanych Świadectw Kwalifikacji z podziałem na kobiety i mężczyzn.

Można więc śmiało powiedzieć, że co roku dołącza do nas jakaś przedstawicielka płci pięknej, aczkolwiek mamy przestój od 2 lat :/ Niestety ULC nie podaje na swoich stronach pełnej historii podziału ze względu na płeć, więc statystyki dot. ważnych ŚK są dostępne tylko od 2013 roku:

Czyli na wspomnianych 371 pilotów pod koniec 2017 roku, 6 z nich to kobiety! Drogie Panie, jak chcecie się szczycić powodzeniem – dołączcie do Nas. Na jedną pilotkę przypada prawie 60 pilotów!